Je možné zřídit trvalé bydliště v pronájmu nebo podnájmu?
Jaký je mezi zmiňovanými termíny vlastně rozdíl? Jaké jsou legislativní podmínky zřízení trvalého bydliště v pronájmu a trvalého bydliště v podnájmu a může to majitel bytu nájemci zakázat? To jsou dotazy, na které se nás často ptáte a rozhodli jsme se proto téma zpracovat a vysvětlit.
V České republice platí, že trvalé bydliště je možné mít pouze na jednom místě. To znamená, že pokud máte pronajatý byt a zde máte trvalé bydliště zapsáno, nemůžete si trvalé bydliště zřídit na jiném místě, ani když vlastníte jiný byt nebo dům.
Trvalé bydliště v pronájmu
Pronájem je vztah, ve kterém uzavíráte nájemní smlouvu s vlastníkem nemovitosti. Co se týká zřízení trvalého bydliště v pronajatém domě nebo bytě, dříve bylo potřeba mít souhlas majitele nemovitosti. Tato podmínka již neplatí a pokud si chcete zřídit trvalé bydliště v pronajatém bytě, souhlas majitele bytu k tomu již nepotřebujete. K vyřízení trvalého bydliště Vám postačí platná nájemní smlouva a občanský průkaz.
Někteří majitelé nemovitostí se však tomuto snaží zabránit a do nájemních smluv dávají ustanovení o tom, že zřízení trvalého bydliště není možné, nebo, že se zřízením trvalého bydliště v jejich nemovitosti nesouhlasí. Nájemce je však ze zákona před takovým postupem chráněn a toto ustanovení nemusí respektovat. Pronajímatel (majitel nemovitosti) zakázat nájemci zřízení trvalého bydliště prostě nemůže.
Má majitel nemovitosti (pronajímatel) nějakou možnost evidované trvalé bydliště nájemníkovi zrušit?
Teoreticky to možné je, ale pouze za podmínek stanovených zákonem. Majitel nemovitosti musí podat návrh na zrušení trvalého pobytu a řádně jej odůvodnit. Jsou tři možnosti, kdy může majitel nemovitosti s takovým návrhem uspět:
-
Nemovitost byla odstraněna, zanikla nebo přestala splňovat podmínky k užívání za účelem bydlení.
-
Nájemníkovi skončil nájem, doba trvání nájemní smlouvy uplynula, nebo byla smlouva po právu jednou ze stran ukončena a zároveň se nájemník z bytu nebo domu odstěhoval a byt či dům již neužívá.
-
Pronajímatel zjistí, že byl nájemník nahlášen na základě neplatných nebo padělaných dokladů.
Trvalé bydliště v podnájmu
Zde se jedná o situaci, která často nastává zejména u družstevních bytů. Nájemník, který je členem bytového družstva, má zájem byt podnajmout. Potom se uzavírá podnájemní smlouva mezi nájemcem a podnájemcem se souhlasem majitele nemovitosti, v tomto případě - družstva.
Podnájemce v tomto případě nejedná přímo s vlastníkem a nemá uzavřenu nájemní smlouvu, ale smlouvu podnájemní. Ta ho však, na rozdíl od nájemní smlouvy, neopravňuje ke zřízení trvalého bydliště v pronajaté nemovitosti
Aby si podnájemce v bytě mohl nahlásit trvalé bydliště, potřebuje buď:
-
písemný souhlas majitele nemovitosti, kterým je u družstevního bytu příslušné bytové družstvo, nebo
-
je potřeba, aby se nájemce s platnou nájemní smlouvou dostavil na příslušný úřad (odbor správních agend na městském úřadu) s podnájemcem a dal tento souhlas na úřadu on.
Řešíte pronájem nebo podnájem bytu či domu? Neváhejte se na nás obrátit. Jsme Claris realitní kancelář s.r.o. a na trhu s nemovitostmi jsme již 20 let. Naším posláním je pomáhat klientům zvládnout veškeré náležitosti koupě, prodeje či pronájmu nemovitosti tak, aby celý proces proběhl hladce a bezproblémově.
Naše služby pro pronajímatele: Chci pronajmout